Kaçış Oyuncularının İzlemesi Gereken 10 Film

Bu yazı 20.747 kez görüntülendi.

Kaçış oyunlarının büyük ilgi görmesinin en büyük sebeplerinden biri aslında bu tip hikayelere yabancı olmamamız. Pek çok insan konsepte daha önce online oyunlar sayesinde aşina idi fakat asıl zihnimize yerleşen bu konsepte yakın seyreden filmler. Kaçış oyunlarının takipçisi iseniz bu tür filmleri izlemenizde fayda olacaktır. Keyifle izleyebileceğiniz 10 filmi sizin için listeledir eğer sizin de eklemek istedikleriniz olursa yorum yaparak takipçilerimizle paylaşabilirsiniz.

1 – Saw (2004) – 7.7

Odadan kurtulma/kaçış konseptinin en bilinen filmlerinden. Seri boyunca devam eden gerilim ve sürprizler hiç bitmiyor. Bazı bölümlerde izleyiciyi zorlayacak derecede görüntüler sunarken zekasıyla da film boyunca izleyiciyi düşünürüyor.

2 – Cube (1997) – 7.4

Cube listemizdeki en eski film. Bir küpün içinde uyanan, birbirine yabancı insanların kaçış hikayesini konu alıyor. Çoğu uzman aldığı puanı yüksek bulsa da çekildiği dönem ve türün ilklerinden biri olması kült filmler listesine yüksek sıralardan girmesini  sağlıyor.

3 – The Method (2005) – 7.4

El Metodo yedi adayın katıldığı bir iş görüşmesini anlatıyor. Filmin başlarında şüphe katılımcılara imzalatılan izin belgesi ve kimsenin daha önce duymadığı Grönholm Metodu ile başlıyor. Görüşme boyunca neyin gerçek neyin şaşırtmaca olduğunu bulmaya çalışan adaylar kazanmak için birbirleriyle ve kendileriyle yüzeleşmeye çağırılıyor.

4 – Buried (2010) – 7.0

Kaçış filmlerinin en klostrofobik olanı Buried (Toprak Altında) bir tabutun içine hapsolmuş kahramanımızın hikayesini anlatıyor. Sınırlı bir alanda geçmesine rağmen heyecanını ve gerilimini kaybetmeyen bu film sizi hikayenin içine çekmekte çok başarılı.

5 – Exam (2009) – 6.9

Exam iş görüşmesinde son aşamaya gelen bir grup katılımcının alışılmadık bir soruyla, neredeyse boş bir odada başbaşa bırakılmasıyla başlıyor. Sınavın sonucunda seçilecek şanslı kişi olmak için bu kurnaz sorunun cevabını odadan çıkmadan ve kuralları göz önünde bulundurarak çözmeye çalışıyor adaylar.

6 – Triangle (2009) – 6.9

Atlantik’te batan bir yatın yolcuları son anda bir yolcu gemisine sığınmayı başarıyor. Fakat kurtuluşa sandıkları kadar yakın olmadıklarını anlamaları uzun zaman almıyor. Şaşırtıcı sonu ve oyunculuklarıyla Triangle bizim favori filmlerimizden.

7 – 1408 (2007) – 6.8

Perili evler, lanetli odalar gibi pek çok hurafenin peşinden giden yazar Mike Enslin aradığını 1408 numaralı otel odasında buluyor. Bugüne kadar yaşadığı tüm deneyimlerin aksine gerçek bir korku ve gerilimin içinde, kilitli kaldığı otel odasından kurtulmaya çalışıyor, bir yandan da akıl sağlığını korumak için kendini kontrol etmeye çalışıyor.

8 – Hannibal (2001) – 6.7

Kaçış filmlerinden bahsedip Hannibal’a değinmemek olmaz dedik. Dr. Hannibal Lecter usta bir suçlu olmasına rağmen seri boyunca detektiflerle köşe kapmaca oynuyor ve ne kadar zeki olduğunu gözler önüne seriyor. Hannibal’ı isteği dışında hapsetmek o kadar da kolay değil.

9 – Fermat’s Room (2007) – 6.7

Zekice bir matematik sorusuyla başlayan davet usta matematikçileri bir toplantıda buluşturuyor. Çözmek zorunda oldukları sorun basit fakat oyunun sonuna kadar dayanmaları gerekiyor.

10 – The Killing Room (2009) – 5.8

Bilimsel bir çalışmaya katılan gönüllüler çalışmanın ayrıntıları ortaya çıktıkça içine düştükleri kumpası ve kurtulmanın ne kadar zor olduğunu görüyorlar.


Submit a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir